شما اینجا هستید: صفحه اصلیخدمات

تصمیمی عجیب و تورم زا/مالیات از بانک مرکزی یعنی خلق پول

سعید مسگری – کارشناس اقتصادی

در خبرها امده است که امروز طرح الزام ‎بانک مرکزی به پرداخت مالیات سود فروش ارز در مجلس تصویب شد. خبری کوتاه اما عجیب و باورنکردنی که نه سابقه ای در ایران و جهان دارد و نه مطابقتی با اصول علم اقتصاد و نه وجاهتی در شرایط فعلی اقتصاد ایران

 

مگر بانک مرکزی شرکت و یا بنگاه اقتصادی است که برای ان درآمد محاسبه شده و قصد دریافت مالیات  از این درامد دارند؟ اساسا فعالیت‌های بانک مرکزی انتفاعی و با قصد درامدزایی نیست. نباید تسعیر ارز یا خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی را با کسب درآمد اشتباه گرفت. باید به فرایندها و سیاست‌های پولی دقت داشت و نگاه سطحی و غیرکارشناسی به آنها نداشت.

 

بر فرض که بانک مرکزی دارای درامد است و از این درامد هم می‌توان مالیات گرفت. درامد ناشی از ما به تفاوت فروش ارز که مدنظر مجلس بوده، اصلا حاصل نشده است. یک بررسی ساده نشان میدهد که چنین ما به تفاوتی وجود ندارد. یعنی برای چیزی مالیات تعریف شده که اساسا تحقق نیافته است.

 

در این شرایط و با توجه به اصول علم اقتصاد، الزام بانک مرکزی به پرداحت این مالیات معنایی جز خلق پول و به زبان عامیانه چاپ #پول ندارد. ان هم پول پرقدرت که حدودا پنج برابر خود، نقدینگی ایجاد می‌کند.

 

ناگفته پیداست که چنین اتفاقی منجر به افزایش پایه پولی و درنتیجه افزایش شدید نقدینگی و افزایش تورم می‌شود. ان هم در شرایطی که نرخ تورم بالاست و رکوردهای جدیدی را ثبت کرده است.

اگر قصد استقراض از بانک مرکزی وجود دارد بهتر است شفاف گفته شود و بدنبال راهکارهای عجیب و بدعت گذاری در اقتصاد کشور نباشیم. اگر هم برای جبران کسری بودجه بدنبال استقراض و .چاپ پول نیستیم بهتراست به حرف کارشناسان اقتصادی گوش دهیم و معنای تصمیم جدید و آثار آن را بدانیم.

 

شایان ذکر است رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته با حضور در جلسه علنی مجلس مخالفت دولت و بانک مرکزی را با این تصمیم اعلام و تاکید کرد که اجرای این طرح حداقل به رشد ۹۰ هزار میلیارد ریالی پایه پولی منجر می‌شود.

در پایان یک بار دیگر تاکید میکنیم که اکنون اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز به استغاده از دانش اقتصادی و نظرات کارشناسی دارد و سیاست گذاری و نصمیم گیری اقتصادی باید با توجه کامل به آموزه‌های اقتصاد و نظرات کارشناسی انجام شود.

اکونومیست فارسی

صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل با توجه به قانون اصلاحی جدید چک

بموجب مکاتبه اخیر ، آغاز ثبت درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل با توجه به قانون اصلاحی جدید چک از طریق دفاتر خدمات قضایی اعلام شد.

 

عملیات مجاز صرافی‌ها اعلام شد

بانک مرکزی عملیات مجاز صرافی­ها به شرح زیر اعلام کرد:

 

  • انتقال ارز به دستور هر یک از بانکهای دارای مجوز ارزی
  • خرید ارز ناشی از صادرات کالاهای غیر نفتی از صادر کنندگان
  • فروش ارز خریداری شده به متقاضیان از طریق سیستم بانکی
  • تمام صرافی‌­ها تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید و فروش اسکناس به صورت فیزیکی نبوده و این امر از طریق بانکها انجام خواهد شد.

 

ضمناً تمام دارندگان ارز به صورت اسکناس می­ توانند نسبت به سپرده­ گذاری آن نزد بانکها اقدام کنند و بازپرداخت سپرده­ های مزبور و سود آنها توسط بانک مرکزی تضمین می­ شود.

تعیین سقف ارز همراه مسافر به داخل کشور

گمرک جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای ، سقف ارز همراه مسافر به داخل کشور را تعیین کرد.

اعتراض بانک ها نسبت به اقدام سازمان امور مالیاتی

دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری از اعتراض بانک ها نسبت به اقدام سازمان امور مالیاتی در اخذ مالیات از دارایی‌های مازاد خبر داد و گفت: قرار شد با وزیر اقتصاد و سازمان امور مالیاتی مذاکره شود.

 

به گزارش اخبار بانک، محمدرضا جمشیدی از برگزاری نشست مشترک مدیران عامل نظام بانکی خبر داد و اظهارداشت: با توجه به حضور آقای شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی در این نشست، مسائل و مشکلات بانک‌ها در رابطه با صندوق به ویژه قرار گرفتن تسهیلات صندوق در اختیار بانک‌ها مطرح و قرار شد کارگروهی تشکیل شود و در جهت تعامل بهتر با صندوق مذاکره کند که این موضوع با استقبال مدیرعامل صندوق مواجه و قرار شد اولین نشست به زودی برگزار شود.

وی افزود: همچنین با توجه به اقدام سازمان امور مالیاتی که برخلاف نص صریح قانون اقدام به صدور برگه‌های مالیاتی برای بانک‌ها در مورد دارایی‌های مازاد بانکی کرده است، در این زمینه بحث و بررسی شد.

جمشیدی ادامه داد: بر اساس قانون قرار بود ابتدا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار دارایی‌های مازاد را تشخیص دهند و به سازمان امور مالیاتی منعکس کنند و سازمان براساس قانون، مالیات را تعیین کند. با توجه به اینکه هنوز بانک مرکزی در مورد دارایی مازاد بانک‌ها اظهار نظر نکرده این اقدام از سوی بانک‌ها نامطلوب تشخیص داده و قرار شد کارگروهی با سازمان امور مالیاتی و وزیر اقتصاد مذاکره کند تا جلوی این اقدام گرفته شود، چرا که رقم‌های اعلامی سرسام‌آور و خلاف قانون است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به فرمایش رییس جمهوری درباره شعب بانک‌ها گزارشی در جلسه داشتیم که براساس مقایسه‌ای بین تعداد شعب بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی نتیجه‌گیری شد که تعداد شعب بانک‌های ایرانی کمتر است. حتی مدیرعامل یکی از بانک‌ها اعلام کرد برای بستن چند شعبه با مشکلات و اعتراضات سازمان‌ها و حتی راه‌پیمایی مردم روبرو بوده‌اند که بر این اساس قرار شد دلایل توجیهی این موضوع طی توضیحاتی مطرح شود و این مسئله عاملی برای هجمه‌ای علیه بانک‌ها قرار نگیرد.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری با بیان اینکه عدم تعیین کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها یکی دیگر از موضوعات مورد بحث جلسه بود، اظهار داشت: ظرف ۶ سال اخیر با وجود ارائه خدمات الکترونیکی بانک‌ها به مردم، هنوز بانک مرکزی کارمزد این خدمات را تعیین نکرده است. این در حالی است که در اغلب کشورهای خارجی درآمد بانک‌ها ناشی از کارمزدهاست و باعث می‌شود نرخ سود بانک‌ها در اعطای تسهیلات رقم‌های کمتری از بانک‌های ایرانی باشد.

وی افزود: بانک‌ها با توجه به اینکه کارمزد خدمات کم است الزام دارند بخشی از درآمدها را از محل تفاوت نرخ سود سپرده‌ها و نرخ‌های اعلام شده برای تسهیلات تامین کنند و این موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات را با مشکل روبرو کرده است، اگرچه این تفاوت نرخ سود هم در حال حاضر برای بانک‌ها منفی است.

جمشیدی ادامه داد: قرار شد تعیین کارمزد خدمات مورد پیگیری از بانک مرکزی قرار گیرد و همچنین با توجه به اینکه بانک‌ها هزینه تراکنش‌ها را می‌پردازند به دفعات درخواست شده بود، کارمزد تراکنش‌های زیر ۵ هزار تومان را حذف کنند که انجام نشده است و قرار شد این موضوع نیز پیگیری شود.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری بیان داشت: همچنین قرار شد نفراتی از سوی بانک‌ها کارگروهی را تشکیل دهند و با سازمان بورس، سازمان حسابرسی، بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی در مورد چگونگی رسیدگی به صورت‌های مالی بانک‌ها براساس استانداردهایی که این سازمان‌ها مورد توجه قرار می‌دهند، مذاکره کنند تا بلکه از این طریق اشکالات صورت‌های مالی که از سوی سازمان‌ها مطرح می‌شود، رفع شود و برگزاری مجامع عمومی و تصویب صورت‌های مالی بانک‌ها مانند دوره قبل در سال جاری به تعویق نیفتد.

وی با بیان اینکه ادامه کمک‌های بانک‌ها در تامین منابع لازم برای کارهای عمرانی که بانک‌ها در نواحی زلزله زده مورد تعهد قرار داده بودند، نیز در این جلسه مطرح شد، گفت: کارگروهی با حضور دکتر پرویزیان رییس کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری، دکتر حسین‌زاده رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، مدیرعامل بانک سپه و مدیرعامل بانک صنعت و معدن، امور عمرانی نواحی زلزله زده غرب کشور را تحت اجرا و نظارت دارند و در تماس با استاندار کرمانشاه فعالیت‌های تعهدی بانک‌ها را پیگیری می‌کنند.

جمشیدی ادامه داد: از بانک‌ها خواسته شد سهمی که از محل صرفه‌جویی چاپ تقویم و سررسید در نظر گرفته بودند را هرچه زودتر در اختیار این کارگروه قرار دهند. دبیر کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری اعلام کرد: همچنین بنا شد یک اعلامیه مشترک از سوی شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری در مورد اطلاع مردم از اضافه شدن ساعت کار اغلب شعب بانکی در ایام پایانی سال و باز بودن تعداد زیادی شعب کشیک در ایام تعطیلات نورز منتشر شود.

وی با اشاره به توصیه بانک مرکزی برای افزایش سقف پرداخت‌های نقدی تا ۵۰۰ هزار تومان در خودپردازها افزود: به بانک‌ها نسبت به آماده بودن دستگاه‌های خودپرداز برای پرداخت وجه در تمام ساعات شبانه‌روز تاکید و همچنین مقرر شد اسکناس‌های نو توسط شعب عامل در اختیار مردم قرار گیرد.

 

بخشنامه بخشودگی جرائم مالیاتی

 دستور العمل بخشودگی جرائم مالیاتی توسط اداره امورمالیاتی تهران ابلاغ شد.

 

بخشنامه ۲۶۰/۹۶/۵۲۸مورخ۹۶/۱۱/۲(تعیین ضریب ارزش افزوده فعالیت بنکداری و عمده فروشان لوازم و قطعات یدکی خودرو،سه چرخه،دوچرخه)

در اجرای بند ز تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۶، مبنی بر سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروههایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع بند (ب) این تبصره را با اعمال ضریب ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین نماید ، سازمان امورمالیاتی ، ارزش افزوده فعالیت بنکداری و عمده فروشان لوازم و قطعات یدکی خودرو،سه چرخه،دوچرخه را اعلام کرد.

 

 

 

مالیات اتفاقی چیست؟

یکی از بخش های مالیاتی در بودجه سال ۹۷ تحت عنوان مالیات اتفاقی مطرح شده است؛مالیاتی که در ردیف۱۱۰۳۰۲ جدول درآمدهای دولت پیش بینی شده است،اما سئوال این است که مالیات اتفاقی یعنی چه؟

 

به گزارش خبرآنلاین، مالیات اتفاقی یا Capital gain tax  مالیاتی است که در بودجه بیشتر کشورها پیش بینی می شود. این درآمد اتفاقی سالهاست که در ردیف بودجه های کشور وجود داشته اما غالبا به چشم نیامده است.

در لایحه بودجه سال آینده کل کشور،میزان مالیات اتفاقی رقمی حدود ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته است.

محمدکردبچه مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه در این رابطه به خبرآنلاین گفت:« مالیات اتفاقی برای درآمدهای اتفاقی است؛ مثلا در قرعه کشی یا جوایزی برنده می شود،این درآمد مشمول مالیات است.چون درآمد آنها اتفاقی است.»

او اضافه می کند:«البته آنچه در بخش مالیات ها دیده نشده ولی در  اکثر کشورها این نوع مالیات دریافت می شود،لایحه مالیات بر افزایش سرمایه است. فرض کنید؛یک نفر چند ماشین یا چند خانه داشته باشد که ارزش آنها در یک برهه زمانی یکسان باشد، اما یکباره قیمت ماشین چندبرابر شده و خانه ثابت می ماند. یعنی ثروت کسی که خودرو دارد،بیشتر می شود.این افزایش سرمایه محسوب می شود و د راکثر کشورها از آن مالیات گرفته می شود.»

کردبچه تصریح کرد: «چون این مالیات ناشی از فعالیت افراد نیست و به صورت اتفاقی بدست آمده،باید مشمول مالیات باشد. Capital gain tax  یکی از ارکان مالیات در کشورهای پیشرفته است، اما در با وجودی که در لایحه مالیات های مستقیم پیش بینی شده بود، حذف شد.»

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد:« باید دنبال مالیات ها و پایه مالیات های جدید بود و نه افزایش نرخ مالیات؛زیرا افزایش نرخ مالیات به مردم فشار وارد می کند.»

انتقال مبلغ چک با نرم افزارهای موبایلی/ وصول چک بدون حضور در شعبه

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می گوید یکی از طرح هایی که بانک مرکزی آن را دنبال می کند، انتقال مبلغ چک روز به حساب از طریق نرم افزارهای موبایلی است.

 

 

به گزارش ایبِنا از روابط عمومی اتاق تهران، سیدحسین سلیمی درباره راه اندازی سامانه صیاد گفت: بانک مرکزی در ادامه ساماندهی وضعیت صدور چک در کشور با ایجاد چند طرح الکترونیکی  افزایش ارزش چک در کشور را دنبال کرد. در این طرح‌ها امکان دسترسی به وضعیت حساب صادرکننده چک و شناسایی سابقه او در سامانه الکترونیکی وجود دارد.

وی افزود: در طرح دیگری که بانک مرکزی آن را دنبال می‌کند، مبلغ چک روز قابل‌انتقال به‌حساب از طریق نرم‌افزارهای موبایل است.

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه خاطرنشان کرد: چک‌های برگشتی از نظر مبلغ و تعداد در ده سال اخیر، به‌ویژه سه سال گذشته سالانه ۲۰ درصد رشد کرده است. با توجه به این آمار قابل‌توجه بانک مرکزی مترصد فرصت بود تا شرایط صدور دسته‌چک را ساماندهی کند و ارزش چک را به آن بازگرداند.

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با بیان اینکه در یک سال گذشته بیش از همیشه نسبت به صدور دسته‌چک سخت‌گیری به عمل آمد، اظهار داشت: پیش‌از این یک نفر می‌توانست از ۱۰ شعبه یک بانک دسته‌چک دریافت کند و چک‌های مدت‌دار صادر کند و اگر یکی از این چک‌ها برگشت می‌خورد، امکان جلوگیری از صدور چک‌های دیگر توسط آن شخص وجود نداشت.

وی افزود: در یک سال گذشته بانک‌ها برای ساماندهی وضعیت چک در کشور به تعداد محدود و مشخصی از فعالان بازرگانی و تجاری دسته‌چک واگذار می‌کردند و سخت گیرانه امکان دسترسی به صاحب دسته‌چک را کنترل می‌کردند؛ دسته چکی که مشتری بانک برای دریافت آن درخواست داده بود، به محلی می‌رفت که به‌عنوان آدرس متقاضی درج‌شده بود تا اعتبار محل دسترسی به او کنترل شود درحالی‌که پیش‌از این آدرس‌های نامعتبر به مشکل بزرگ برخورد با صادرکنندگان چک بی‌محل تبدیل‌شده بود.

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه گفت: چک مدت‌دار در قانون تجارت ما هیچ معنی ندارد  و در اصل چک به معنی روز است؛ در رویه‌های جدید صدور چک، زمانی که چک صادر شود امکان واریز مبلغ آن با استفاده از کدهای تعبیه‌شده در چک وجود دارد و نکته دیگر اینکه دریافت‌کننده چک هیچ نیازی به مراجعه به شعب بانک برای وصول آن ندارد و می‌تواند لاشه چک را به‌عنوان مدرک نزد خود نگه دارد.

سلیمی با بیان اینکه در دیگر کشورها چک مثل اسکناس است که مبلغ آن بالاتر است، خاطرنشان کرد: هیچ چکی مدت‌دار نیست و امکان نقل‌وانتقال مبالغ از طریق تلفن‌های هوشمند و نرم‌افزارها وجود دارد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد بانک مرکزی به دنبال پیاده‌سازی این وضعیت در ایران است اما به نتیجه رسیدن تلاش‌ها در این زمینه زمان می‌برد.

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با بیان اینکه ضریب نفوذ تکنولوژی بالاست و در سال‌های گذشته بانک‌ها تلاش برای تطبیق وضعیت با فضای بین‌المللی را آغاز کردند، تصریح کرد: با توجه به ضریب نفوذ بالای تکنولوژی، به نظر من تا سه سال دیگر چک در ایران مشابه دیگر کشورها مورداستفاده فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد.